Varím karí

Rád varím. Teda aspoň ja si to myslím, lebo jeden môj kamarát má teóriu, že keď niečo nerobím naplno, nemám to rád. Dúfam, že väčšina mojich čitateľov nie je ako môj kamarát.

A keďže aj rád píšem (a fotím), nedalo mi a pokúsil som sa o svoj prvý kulinársky foto post, kde sa pokúsim ukázať ľuďom, ako robím curry (pre Slovákov, karí). Tento môj prvý foto recept venujem Milankovi a Barborke, a zároveň im sľubujem, že keď nabudúce prídem, urobíme spolu karí.

Väčšinou dávam karí do jedného vreca s gulášom, každý má svoj recept a karí, ako aj guláš, je dosť ťažké úplne pokaziť. Samozrejme predpokladám, že veci ako pripraviť kuracie kúsky na cibuli zvládnete.

Otázkou dobrého karí je podľa mňa chuť omáčky, keďže ako aj pri guláši, ja a mnohí iní robia tieto jedlá freestyle. Aspoň dúfam. Lebo ja áno.

A tak vám teda ukážem, ako ho robím dnes.

Základom dnešného karí bude kuracie mäso a ako omáčku som zvolil “maslové kura”. Keďže som našiel jednu staršiu červenú papriku a mal som chuť na huby, dám tam aj tieto dve veci. Počul som už aj názory, že huby do karí nepatria, ale mne chutia a nevidím v tom problém. S vecami ako extra červená paprika nič veľmi nepokazím a minie sa. Nie je to asi ideálne, ale mne nijako jej chuť neprekáža, v tej omáčke sa stratí. A napokon na obrázku vidíte mrazenú zmes zeleniny, ktorú tam dávam kvôli chuti (hoci ju cítiť len mierne) a navýšeniu masy. Mne osobne to funguje. Môžete, nemusíte dať. Zmes je zložená z brokolice, mrkvy a kukurice.

Osobne mám rád karí ako vcelku bohaté jedlo, kde si chcem proste dopriať rôzne chute a tak nemu mávam aj naan. Nie som veľmi prieberčivý a väčšinou kupujem takýto:

Podávam to s ryžou a hranolkami. Ako vravím, nie je to jedlo, ktoré robím v malom, alebo v ňom dávam pozor na kalórie, chcem si ho užiť. Moja skúsenosť je taká, že aj keď ho zjem viac, nie je nejako obzvlášť ťažké, hoci by som ho diétnym tiež zrovna nenazval. Je to taká dobrá alternatíva keď sa chcem “nažrať” ale nie aby mi bolo až zle. Ako vidíte, fine dining to zrovna nie je, ale to je tak keď Slovák objaví ázijské jedlo a aplikuje pri jeho príprave poznatky získané varením gulášu.

Postup asi veľmi do detailov nemusím písať. Osmažíme na kúsky nakrájanú cibuľu, pridáme kúsky kuracích pŕs, osmažíme a pridáme huby.

Keď už je to hotové, pridám omáčku a k tomu zvyknem pridať tajnú prísadu, gravy granule (nepoznám slovenský ekvivalent žiaľ).

No a výsledky vyzerá na tanieri nejako takto:

Nie je to podľa mňa ťažké urobiť a výsledok je takmer vždy zaručený. Skúste.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: